Razmišljate o upokojitvi in o tem, da bi opravili prenos podjetja na družinskega člana? Družinska podjetja v Sloveniji nikakor niso redkost, zato se pogosto zgodi, da se dosedanji direktor (npr. ob upokojitvi) odloči prenesti podjetje na drugo osebo znotraj družine, ki bo podjetje vodila naprej in skrbela za to, da se njegova podjetniška pot nemoteno nadaljuje. V določenih primerih se postopek takšnega prenosa da poenostaviti tako, da bo vse urejeno zelo hitro in da bodo stroški minimalni. Če vas zanima več o tem, berite dalje!
Podjetnik se upokoji, njegovo delo pa nadaljuje prevzemnik
Kaj lahko naredi podjetnik, ko pride čas za upokojitev, če želi, da bi njegovo podjetje še naprej nemoteno poslovalo dalje? Eno od možnosti v takšnem primeru predstavlja prenos podjetja na družinskega člana. Takšen postopek omogoča, da lastništvo in s tem tudi vodenje podjetja prevzame nekdo drug (podjetnik prevzemnik) in pri tem poskrbi tudi za nadaljnje poslovanje.
Kako poteka prenos podjetja na družinskega člana?
Kako bo potekal prenos podjetja na družinskega člana, je v prvi vrsti odvisno od tega, ali gre za s.p. ali d.o.o., pa tudi od tega, v kakšni obliki bo podjetje v prihodnosti nadaljevalo s poslovanjem. Tako se je možno odločiti med različnimi možnostmi, o katerih se je treba dogovoriti vnaprej oziroma o njih vnaprej dobro premisliti. Tako boste najlažje ugotovili:
- kako izpeljati upokojitev tako, da bo vaše podjetje lahko še naprej poslovalo,
- katera možnost je najboljša tako za podjetje kot za vas,
- na katero osebo bi bilo podjetje najbolje prenesti,
- koliko časa bo v vašem primeru trajal postopek,
- ali bo postopek prenosa v vašem primeru neobdavčen.
Kdaj je postopek neobdavčen?
Prenos podjetja na družinskega člana je v večini primerov neobdavčen. Gre torej za davčno nevtralni prenos, kar pomeni, da državi zanj ni treba plačati davka. Da to res ne bo potrebno, pa je treba celoten postopek izpeljati natančno v skladu z zakonskimi predpisi in določili, ki nalagajo pogoje, pod katerimi se davka ne plača. Teh pogojev, ki so zapisani v Zakonu o gospodarskih družbah, se je treba natančno držati, če želimo, da je postopek neobdavčen, zato je pomembno:
- kdo so družinski člani, med katerimi je mogoče opraviti takšen prenos (zakonca, zunajzakonska partnerja, starši in otroci),
- da je prevzemnik podjetja zgolj eden od družinskih članov,
- da se natančno določi vrednost podjetja na dan prenosa,
- da se prevzemnik obveže, da bo tudi po končanem postopku še naprej skrbel za poslovanje podjetja, pri čemer je določen tudi rok, koliko časa mora podjetje po prevzemu še poslovati, in sicer vsaj nadaljnjih 5 let.
Upokojitev podjetnika in nadaljevanje poslovanja
Če želite, da bi tudi po vaši upokojitvi vaše podjetje nadaljevalo s poslovanjem oziroma da bi s tem nadaljeval vaš sin ali kdo drug od članov vaše družine, vas vabimo, da se o vsem tem in o vseh vprašanjih, dvomih ter vsem ostalem posvetujte s strokovnjaki za to področje. MoST inštitut je nastal prav z mislijo na takšne situacije in lahko s koristnim nasvetom, pravno pomočjo ali vodenjem celotnega postopka prenosa podjetja pomaga tudi vam!