premalo progesterona

Kako se kaže pomanjkanje progesterona?

Pomanjkanje progesterona se kaže na različne načine. Gre za hormon, za katerega ste gotovo že slišali, saj je pomemben za naše telo. To še posebej opazijo ženske v menopavzi, saj s pomočjo tega hormona to veliko lažje prenašajo. Prav tako pa je ta hormon pomemben tudi za moške, zato je dobro, če ga ima naše telo na voljo dovolj.

Pomemben za hormonsko ravnovesje

Hormonsko ravnovesje je zelo pomembno, saj vpliva tako na naše zdravje kot na naše razpoloženje. Zaradi tega je treba poskrbeti za to, da imamo vseh pomembnih hormonov dovolj oziroma ravno v pravšnji meri. Pomanjkanje progesterona se v telesu lahko kaže z naslednjimi znaki:

 • nihanje razpoloženja,
 • nespečnost,
 • anksioznost,
 • nenehna lakota,
 • boleči jajčniki in prsi,
 • boleče krvavitve med menstruacijo,
 • težave s PMS,
 • kopičenje maščobe in prekomerna teža,
 • težave s celulitom,
 • zabuhlost,
 • podočnjaki,
 • napihnjenost,
 • nočno potenje,
 • težava s pridobivanjem mišične mase,
 • težave s pomnjenjem.
 • težave z zanositvijo,
 • težave s ščitnico.

Če ste v menopavzi in se vam pojavljajo različne težave v zvezi z njo, potem obstaja velika verjetnost, da gre za pomanjkanje tega hormona. Enako velja v primeru, da vas muči nespečnost in se spopadate z vročinskimi oblivi in nočnim potenjem. Pri moških se lahko pomanjkanje tega pomembnega hormona kaže tudi kot slabenje spolne sle, pri ženskah pa vpliva na potek menstruacije in ovulacije ter s tem tudi na samo zanositev.

Če imate težave, je treba ukrepati!

V primeru, da sumite, da vam tega hormona primanjkuje ali imate več od zgoraj naštetih težav, je pametno obiskati zdravnika, ki bo preveril vašo hormonsko sliko in vam znal svetovati, kako poskrbeti za večjo hormonsko ravnovesje. Pomembno je, da ukrepate čim prej, saj težave lahko postanejo hujše oziroma napredujejo. Pri tem vam lahko pomaga tudi zdrava prehrana, s pomočjo katere poskrbite za večje hormonsko ravnovesje, zelo dobro pa na telo vpliva tudi gibanje. Z redno športno dejavnostjo lahko premagate tudi stres, ki je eden od glavnih dejavnikov, da sploh nastopi pomanjkanje progesterona. Dodatne informacije o pomanjkanju tega hormona pa si lahko preberete tudi na spletni strani holistic.si.