vitamin B12 pomanjkanje

B12 je nujno potreben 

Kako znižane vrednosti določenega vitamina vplivajo na človeka? To je odvisno od tega, za kateri vitamin gre, saj ima vsak v telesu svoje naloge. Zagotovo pa znižane vrednosti niso nekaj dobrega, pa če se te opazijo na počutju ali ne. Če vam primanjkuje vitamina B12, pa se to skorajda gotovo opazi, saj so znaki znižanih vrednosti tega vitamina zelo očitni. Problem je le v tem, da jih ne povežemo vedno z omenjenim vitaminom, ampak zanje iščemo različne druge vzroke … 

Kakšni so znaki pomanjkanja B12? 

b12 in zdrava hranaSlabo počutje je eden od znakov, da naše telo ne deluje, kot bi moralo. Včasih je za odpravo takšnega stanja dovolj že nekaj počitka ali ena noč kakovostnega spanca, spet drugič pa to ne pomaga. Če se slabo počutje ali določena druga težava vleče dalj časa, je treba najti vzrok za to. In enega od vzrokov lahko predstavlja tudi pomanjkanje vitaminov. To, da vam morda primanjkuje B12, se lahko kaže na različne načine. Najbolj pogosti znaki zmanjšanih vrednosti v telesu, so: 

 • splošna utrujenost, 
 • slabše razpoloženje, 
 • pozabljivost in težave s spominom, 
 • slabše delovanje kognitivnih funkcij, 
 • živčnost in nemir, 
 • psihična in fizična izčrpanost, 
 • pomanjkanje energije, 
 • težave s hormoni, 
 • slabše delovanje imunskega sistema, 
 • slabša presnova hranil, 
 • slaba kri in pomanjkanje železa v krvi, 
 • slabo počutje, 
 • motnje vida, 
 • težave z zbranostjo in ohranjanjem fokusa. 

Če pri sebi opažate zgoraj našteto in takšno stanje traja že nekaj časa, predvsem pa omenjenega stanja ne morete odpraviti s splošnimi ukrepi, kot so počitek in razbremenitev, potem je čas za obisk zdravnika. Ta bo preveril vašo krvno sliko ter vam v primeru pomanjkanja določenega vitamina priporočil ustrezno prehrano ali prehransko dopolnilo. 

Imate celiakijo ali se prehranjujete vegansko? 

Vitamin B12 150ml - HolisticLjudje, ki imajo celiakijo, pa tudi nekatere druge bolezni, ki vplivajo na slabšo resorpcijo črevesja, imajo lahko v telesu zmanjšane vrednosti B12. Ravno tako pa omenjenega vitamina lahko prehranjuje vsem, ki se prehranjujejo pretežno brez mesa. Torej ga ne primanjkuje zgolj veganom, ki jejo le živila, ki niso živalskega izvora, temveč tudi vegetarijancem oziroma vsem, ki pojejo zelo malo ali nič mesa. V takšnih primerih: 

 • se je najbolje preventivno odločiti za jemanje B12, 
 • je treba vsake toliko časa preveriti vrednosti omenjenega vitamina, 
 • je treba biti še posebej pozoren na znake, ki lahko kažejo na zmanjšano vrednost omenjenega vitamina v telesu.